Menu

Menu

ForsideIdrætsgreneBadmintonFloorballFolkedansGå dig glad - forår 2021HåndboldKrocketLøb med NRUIMotion under åben himmel - forår 2021PetanqueFodbold1. FODBOLD INFO2. Fodbold udvalg3. FODBOLDSKOLEBørn: Små fødder / U6Børn: U06 Børn: U07 Børn: U08 Børn: U09Børn: U10Børn: U11 Børn: U12Børn: U13Indendørs fodbold 2021-2022Unge: U14UNGE: U15Unge: U16Unge: U17Unge: U18 Unge: U19Voksen: Serie 2 DamerVoksen: Serie 2 HerrerVoksen: Serie 4Voksen:VeteranerGymnastik1. Gymnastik info2. Gymnastikudvalg3. Program gymnastikopvisning 4. Oversigt Børnehold 2022-20235. Oversigt Voksenhold 2022-2023Børn: Forældre/barn (op til 4 år)Børn: Spilopper (4-6 år)Børn: Spring/rytme drenge og piger (0.-2. klasse)Børn: Spring/rytme drenge og piger (3.-5. klasse)Børn/unge: Juniormix (6. klasse og op)Voksen: CrossGYMVOKSEN: CrossGym - SommerVOKSEN: FITNESS PAKKE (FLERE HOLD)Voksen: Glad motion for vakse voksneVoksen: Kost og Energi - Ingen hold pt.VOKSEN: PilatesVoksen: Puls og styrkeVoksen: SeniorgymnastikVOKSEN: Udendørs Fitness - kun forårs tilbudUdvalgAnlægsudvalgBankoudvalgetOpkridtningOnline tilmeldingBadmintonafdelingenBrugervejledning online betalingBrunch i Næsbjerghus for NRUI FrivilligeByfestløbet 2022, torsdag 1. september 2022Floorball tilmeldingFodboldafdelingenFolkedans tilmeldingGymnastikafdelingenInspirationskursus med Claus HechmannKrocketafdelingenOnline PræmiespilOrdinær online generalforsamling 2021PetanqueafdelingenTeltfest lørdag 3. september 2022testtilmeldLøb med NRUI - Tilmelding- Om osBestyrelsenKlub FrivilligKlubhusMødereferaterSports- og ByfestGalleriMedlems login
Løb med NRUI
Løb med NRUI
Default image

Opdateret 2. august 2022 

Løb med NRUI har følgende tilbud:

 

Begynderholdet (TIRS & TORS)

Holdet er for dig der er Nybegynder og gerne vil i gang med at løbe.

Vi går og løber i intervaller hver gang, tilpasset holdets niveau og går gradvist over til at løbe mere og mere.

Træningen planlægges til at hjælpe dig med at etablere en fast træningsrutine, forbrænde kalorier og finde glæden ved at løbe.

Udover løb og gang laves forskellige øvelser der styrker kroppen, så kroppen gradvist bygges op til at kunne klare mere og mere.

Der vil altid blive taget hensyn til eventuelle skader og lignende i træningen.

 

5-Kæmperne (TORS & LØR)

Holdet er for dig der er færdig med begynderholdet og/eller har erfaring med løb og gerne vil udvikles og udfordres i et socialt løbefællesskab.

5-kæmperne spænder over ca. 4-10 km — vi starter ved ca. 4 km og ender omkring de 10 km.

Udgangspunktet er det legende og varierede løb i flere tempi - med fartlege, stabilitet-, styrke-, koordinations- og balanceøvelser i træningen.

Du vil også lære lidt mere om løbeteknikker og det at forbedre løbeøkonomi og -stil gradvist. Desuden er der garanti for at træne lattermusklerne sammen med andre glade løbere.

Der vil altid blive taget hensyn til eventuelle skader og lignende i træningen

 

10-Kæmperne (TORS & LØR)

Vi er holdet for dig der kan løbe 10 km på under 67 minutter, og som stadigt deltager i motionsløb på mellem 5km og opefter - fordi du også synes det er fedt at dele løbeoplevelser.

Vi bygger ovenpå læringen fra 5-kæmperne, og prøver at genfinde noget af den glæde vi alle sammen havde ved leg som børn ;-) Så hvis du kun er til landevejsløb i pace 5:30 - Er vi ikke noget for dig!

Vi nyder at være sammen om de lange langsomme ture, og de korte hidsige intervaller.

Vi træner i grundessensen belastningsstyret med udgangspunkt i din personlige 12 minutters maxtest. Selvom det er med individuel belastning, er vi dog altid sammen om det

 

Med udgangspunkt fra klubhuset (med mindre andet aftales) træner vi:

Tirsdag: 17-18 (maksimalt, kun begyndere)

Torsdag: 18-19 (10-kæmperne ~19:15)

Lørdag: 09-10

 

Kontingent: 350,- årligt. (225,- halvårligt)

 

Trænerne er:

Begynderholdet:

Leni Astrup (DGI & DAF uddannet løbetræner - Overbygningsmodul(er): Træning af begyndere samt Halv- og maratonløbere)

Louise Marie H. Christensen (DGI & DAF uddannet løbetræner - Overbygningsmodul: Træning af begyndere)

 

5-Kæmperne:
Dorthe Holm Henriksen (DGI & DAF uddannet løbetræner - Overbygningsmodul(er): Træning af begyndere samt Halv- og maratonløbere)

Michael Gram-Nielsen (DGI & DAF uddannet løbetræner - Overbygningsmodul: Træning af Halv- og maratonløbere)

Bente Wesenberg Madsen (DGI & DAF uddannet løbetræner - Overbygningsmodul: Træning af Halv- og maratonløbere)

 

10-Kæmperne:
Jens Frost Astrup (DGI & DAF uddannet løbetræner - Overbygningsmodul(er): Træning af begyndere samt Halv- og maratonløbere)

Morten Hjort Løvendahl Nielsen  (DGI & DAF uddannet løbetræner - Overbygningsmodul: Træning af Halv- og maratonløbere)