Menu

Menu

ForsideFodbold1. FODBOLD INFO2. Fodbold udvalg3. FODBOLDSKOLEBørn: Små fødder / U6Børn: U06 Børn: U07 Børn: U08 Børn: U09Børn: U10Børn: U11 Børn: U12Børn: U13Indendørs fodbold 2021-2022Unge: U14UNGE: U15Unge: U16Unge: U17Unge: U18 Unge: U19Voksen: Serie 2 DamerVoksen: Serie 2 HerrerVoksen: Serie 4Voksen:VeteranerGymnastik1. Gymnastik info2. Gymnastikudvalg3. Program gymnastikopvisning 4. Oversigt Børnehold 2022-20235. Oversigt Voksenhold 2022-2023Børn: Forældre/barn (op til 4 år)Børn: Spilopper (4-6 år)Børn: Spring/rytme drenge og piger (0.-2. klasse)Børn: Spring/rytme drenge og piger (3.-5. klasse)Børn/unge: Juniormix (6. klasse og op)Voksen: CrossGYMVOKSEN: CrossGym - SommerVOKSEN: FITNESS PAKKE (FLERE HOLD)Voksen: Glad motion for vakse voksneVoksen: Kost og Energi - Ingen hold pt.VOKSEN: PilatesVoksen: Puls og styrkeVoksen: SeniorgymnastikVOKSEN: Udendørs Fitness - kun forårs tilbudIdrætsgreneBadmintonFloorballFolkedansGå dig glad - forår 2021HåndboldKrocketLøb med NRUIMotion under åben himmel - forår 2021PetanqueNRUI JulestævneStøtteafdelingenUdvalgAnlægsudvalgBankoudvalgetOpkridtningOnline tilmeldingBadmintonafdelingenBrugervejledning online betalingBrunch i Næsbjerghus for NRUI FrivilligeByfestløbet 2022, torsdag 1. september 2022Floorball tilmeldingFodboldafdelingenFolkedans tilmeldingGymnastikafdelingenInspirationskursus med Claus HechmannKrocketafdelingenOnline PræmiespilOrdinær online generalforsamling 2021PetanqueafdelingenTeltfest lørdag 3. september 2022Løb med NRUI - Tilmelding- Om osBestyrelsenKlub FrivilligKlubhusMødereferaterSports- og ByfestGalleriMedlems login
Foto:

Løb med NRUI

Løb med NRUI

Opdateret 2. august 2022 

Løb med NRUI har følgende tilbud:

 

Begynderholdet (TIRS & TORS)

Holdet er for dig der er Nybegynder og gerne vil i gang med at løbe.

Vi går og løber i intervaller hver gang, tilpasset holdets niveau og går gradvist over til at løbe mere og mere.

Træningen planlægges til at hjælpe dig med at etablere en fast træningsrutine, forbrænde kalorier og finde glæden ved at løbe.

Udover løb og gang laves forskellige øvelser der styrker kroppen, så kroppen gradvist bygges op til at kunne klare mere og mere.

Der vil altid blive taget hensyn til eventuelle skader og lignende i træningen.

 

5-Kæmperne (TORS & LØR)

Holdet er for dig der er færdig med begynderholdet og/eller har erfaring med løb og gerne vil udvikles og udfordres i et socialt løbefællesskab.

5-kæmperne spænder over ca. 4-10 km — vi starter ved ca. 4 km og ender omkring de 10 km.

Udgangspunktet er det legende og varierede løb i flere tempi - med fartlege, stabilitet-, styrke-, koordinations- og balanceøvelser i træningen.

Du vil også lære lidt mere om løbeteknikker og det at forbedre løbeøkonomi og -stil gradvist. Desuden er der garanti for at træne lattermusklerne sammen med andre glade løbere.

Der vil altid blive taget hensyn til eventuelle skader og lignende i træningen

 

10-Kæmperne (TORS & LØR)

Vi er holdet for dig der kan løbe 10 km på under 67 minutter, og som stadigt deltager i motionsløb på mellem 5km og opefter - fordi du også synes det er fedt at dele løbeoplevelser.

Vi bygger ovenpå læringen fra 5-kæmperne, og prøver at genfinde noget af den glæde vi alle sammen havde ved leg som børn ;-) Så hvis du kun er til landevejsløb i pace 5:30 - Er vi ikke noget for dig!

Vi nyder at være sammen om de lange langsomme ture, og de korte hidsige intervaller.

Vi træner i grundessensen belastningsstyret med udgangspunkt i din personlige 12 minutters maxtest. Selvom det er med individuel belastning, er vi dog altid sammen om det

 

Med udgangspunkt fra klubhuset (med mindre andet aftales) træner vi:

Tirsdag: 17-18 (maksimalt, kun begyndere)

Torsdag: 18-19 (10-kæmperne ~19:15)

Lørdag: 09-10

 

Kontingent: 350,- årligt. (225,- halvårligt)

 

Trænerne er:

Begynderholdet:

Leni Astrup (DGI & DAF uddannet løbetræner - Overbygningsmodul(er): Træning af begyndere samt Halv- og maratonløbere)

Louise Marie H. Christensen

 

5-Kæmperne:
Dorthe Holm Henriksen (DGI & DAF uddannet løbetræner - Overbygningsmodul: Halv- og maratonløbere)

Michael Gram-Nielsen

Bente Wesenberg Madsen

 

10-Kæmperne:
Jens Frost Astrup (DGI & DAF uddannet løbetræner - Overbygningsmodul: Halv- og maratonløbere)

Morten Hjort Løvendahl Nielsen

 

Hans Holm Henriksen (Eventkoordinator)

Jens Frost Astrup
Jens Frost Astrup

Tovholder & Træner
jens@nrui.dk
2380 9663
Medlem af:
Løb med NRUI

Dorthe Holm Henriksen
Dorthe Holm Henriksen

Træner
holmus50@hotmail.com
3161 4641
Medlem af:
Løb med NRUI

Leni Astrup
Leni Astrup

Træner
leni.mbastrup@gmail.com
2298 2174
Medlem af:
Løb med NRUI

Morten Hjort Løvendahl Nielsen
Morten Hjort Løvendahl Nielsen

Hjælpetræner
mn2705@hotmail.com
6137 0861
Medlem af:
Løb med NRUI

Michael Gram-Nielsen
Michael Gram-Nielsen

Hjælpetræner
Medlem af:
Løb med NRUI

Bente Wesenberg Madsen
Bente Wesenberg Madsen

Hjælpetræner
Medlem af:
Løb med NRUI

Louise Marie Christensen
Louise Marie Christensen

Hjælpetræner
louisemarie86@hotmail.com
6038 1308
Medlem af:
Løb med NRUI

Hans Holm Henriksen
Hans Holm Henriksen

Eventkoordinator
hansholmhenriksen@hotmail.com
6060 4482
Medlem af:
Løb med NRUI